Wędzarnia Mateusza i Piotra

Po obejrzeniu przynajmniej 10 wędzarni i po rozmowach z ich właścicielami postanowiłem zbudować wędzarnię z komorą bezpośrednio nad paleniskiem.

Fundament ma wymiary 90x90cm i wysokość około 50cm. Dodatkowo został wzmocniony dość gęstym zbrojeniem.

Ponieważ zależało mi na szybkiej budowie i łatwości konstrukcji zdecydowałem się na równoczesne wylewanie fundamentu wraz ze stropem. Strop został nałożony na palenisko po jego wymurowaniu. Rozwiązanie takie jest bardzo wygodne gdyż nie trzeba budować szalunku dla stropu, i nie trzeba tracić czasu na “wiązanie” się stropu gdyż kładziemy go na palenisku już jako gotowy prefabrykat.

Strop ma grubość 5cm, jest mocno zbrojony a dodatkowo wmurowane są w niego śruby do których przymocowana zostanie drewniana komora wędzarni, wsporniki pod blachy mające zapewnić równomierny rozpływ dymu oraz zapobiec kapaniu tłuszczu do paleniska. W strop wmurowane są też dwa uchwyty które mają ułatwić transport stropu i posadowienie go na palenisku.

Palenisko zbudowane jest z 7 rzędów cegły. Do budowy wykorzystałem zwykłą cegłę, nie stosowałem cegieł szamotowych ani zaprawy szamotowej. Cegły wystają z każdej strony 1cm poza obrys fundamentu, z przody wmurowane są drzwiczki z żeliwa. Ponieważ krawędź dookoła drzwiczek była mniejsza niż wspomniany 1cm drzwiczki nie miały podparcia na fundamencie, dlatego są one położone na specjalnie w tym celu wmurowanej stalowej płycie.

Komora wędzarni zrobiona została z desek sosnowych pozyskanych z rozbiórki drewutni. Niestety nakład pracy potrzebny na ich “pocieniasienie” był ogromny następnym razem kupię deski podłogowe z castorami ;-). Rama wykonana została z kantówek sosnowych i dębowych

Komora ma wysokość około 170cm. Po obu stronach przygotowane jest miejsce na otwory wentylacyjne, poniżej poziome belki które pozwolą przykręcić podpory na których opierać się będą wędzonki.

Wnętrze wędzarni obite jest blachą nierdzewną 0,5mm kupowaną w arkuszach 1x2m. Zewnętrzna warstwa jak wspominałem to deska sosnowa, pomiędzy znajduje się kominkowa wełna mineralna. Na dole widać “dyfuzor” dymu. Może nie prezentuje sie pięknie ale niewątpliwie spełnia swoje zadanie. Dolna blacha ma za zadanie odbierać ciepło (nagrzewać się) i kierować przepływem dymu, górna ma przyjmować ewentualne krople tłuszczu z wędzonki.

Otwory wentylacyjne są zamykane, a mechanizm zamykający znajduje się wewnątrz ścianki wędzarni. Daszek bez ocieplenia zamontowany jest na zawiasach.

A tak wygląda gotowa wędzarnia podczas pierwszego dnia pracy

Podziękowania kol. Mateuszowi za przesłane zdjęcia z opisem

Czuj dym