Wędzarnia nr 8 – Smoker BBQ

Moje wędzarnie już trochę lat mają, a właśnie pojawiła się na rynku nowa wędzarnia z funkcją BQQ . Tego jeszcze nie próbowałem. Wędzenie i barbecue? Trzeba to przetestować i posmakować.

Barbeque w Polsce

kojarzy się raczej z przyjęciem lub grillem, czasem z sosem. Wędzone barbeque nie jest klasycznym wędzenie, ale też nie jest grillowaniem. Barbeque to kilkuetapowa metoda przygotowywania mięsa. Taki slow food. Grillowanie natomiast jest procesem szybkim. Do barbeque mięso przygotowuje się w całych elementach, nie jak na grillu w plastrach, kawałkach. Wędzenie to osobny proces. Za pomocą tego smokera mięso wieprzowe jak np. karkówka, łopatka, żeberka, czy wołowe np. atrykot, mostek, nawet drób jak indyk lub kurczak można wędzić jak w zwykłej wędzarni, ale można też wędzić i piec oraz tylko piec bez dymu. W odróżnieniu od tradycyjnego wędzenia proces przebiega w znacznie wyższych temperaturach, znacznie powyżej 100 stopni Celcjusza, czyli zachodzi tu wędzenie z jednoczesnym pieczeniem. Pewnie już słyszeliście o szarpanej wołowinie. Spróbujemy za pomocą smokera BBQ Borniaka przygotować takie mięsiwo. Prawda, że ciekawe to urządzenie.

Na pewno są w naszym kraju miłośnicy barbeque, jednak metoda ta nie jest jeszcze spopularyzowana. Może dzięki temu urządzeniu szarpana wołowina w dymie bukowym, czy olchowym zawita na naszych stołach.

Teraz o nowym urządzeniu

Smoker BBQ firmy Borniak to kolejne urządzenie, które uzupełniło moją kolekcję wędzarni. Urządzenia tego typu są bardzo popularne w Ameryce, Australii oraz na zachodzie Europy. Smoker BBQ firmy Borniak pozwala na wędzenie mięs z jednoczesnym jego pieczeniem w temperaturach do 150 stopni Celcjusza. Można też w nim tylko wędzić jak w klasycznych wędzarniach szafkowych, które już opisywałem. Smoker dostępny jest w dwóch wersjach 70 i 150L. Moje nowe urządzenie to smoker Digital BBD-70. Wersja wykonana z blachy nierdzewnej różni się od poprzednich moich wędzarni tej firmy. Różnice widać na pierwszy rzut oka.    

Drzwiczki maja solidne zawiasy oraz nowe uszczelki silikonowe, bardzo elastyczne. Dodatkowo posiadają dość mocne magnesy. Drzwiczki i cała komora jak podaje producent jest lepiej izolowana. Dzięki temu będzie łatwiej wędzić w niższych temperaturach. Szczególnie iż, moja wędzarnia stoi na zewnątrz pod altaną. Nagrzanie pustej wędzarni do 120 stopni przy temperaturze otoczenia 15 stopni następuje bardzo szybko.

W zestawie jest również nowy generator dymu z regulacja dolotu powietrza oraz pokrywą, który jest zasilany dedykowanymi zrębkami. Regulacja dopływu powietrza jest potrzebna, ponieważ zasobnik posiada pokrywę, która skutecznie blokuje dopływ powietrza. Przesuwanie dźwigienki dopływu powietrza powoduje zmniejszenie lub zwiększenie ilości wydostającego się z smokera dymu. Moc grzałki generatora to 115W. Zużycie zrębek wynosi średnio około 250ml na godzinę, a zasobnik generatora pozwala na 6-8 godzin wytwarzania dymu. Taki generator powinien śmiało zasilić dymem komorę o pojemności nawet 200 litrów, czyli typowa beczkę od której kiedyś zaczynałem wędzenie i podłączałem również do niej wcześniejsze modele posiadanych generatorów dymu.

Smoker posiada również nowy elektroniczny panel sterowania na którym ustawiamy żądaną temperaturę w komorze i uruchamiamy grzałkę.

Komora wędzarnicza Smokera wyposażona jest w grzałkę 1000W z radiatorem i osłoną. W przypadku klasycznej wędzarni moc grzałki jest dwa razy mniejsza. Dzięki temu komorę można rozgrzać, aż do 150 stopni! Na wyposażeniu komory znajduje jest miseczka na spalone zrębki do której nalewamy nieco wody, aby się wygasiły po zepchnięciu z podajnika generatora. Smoker posiada równie misę, brytfannę ociekową która służy zbieraniu tłuszczu wytapiającego się podczas pieczenia mięs. Podczas wędzenia i pieczenia mięs należy tak ją umieścić, aby tłuszcz i soki nie kapały na misę ociekową, a skapywały do brytfanny. Najlepiej tą brytfannę umieścić minimum na drugiej półce licząc od dołu. Nadmiar tłuszczu należy bezwzględnie usuwać! Komora posiada podobnie jak w starszej wersji kominek wylotowy z szybrem, a wewnątrz pod nim chwytacz ewentualnych skroplin. Na wyposażeniu są także trzy kije wędzarnicze, ruszt do wędzenia oraz pięć haków podwójnych do ryb i pięć typu S do wędlin.

Z uwagi na to, iż generator dymu wytwarza ciepło podczas pracy rozgrzewa on również komorę wędzarnicza. Jeśli ktoś chciałby tyko wędzić mięso w tym urządzeniu w zakresie temperatur 20-60 stopni warto dokupić do niego przystawkę do wędzenia na zimno, która pozwoli na wychłodzenie dymu dostarczanego do komory wędzarniczej. 

Fajnym dodatkiem do smokera BBQ są przyprawy do mięsa i ryb BBQ Borniak. Mi do gustu szczególnie przypadała Magic Dust!

Trochę o użytkowaniu, wykorzystaniu i pomysłach na wyroby z nowej wędzarni-smokera.

Smoker można wykorzystywać jak zwykłą wędzarnię i o tym już pisałem wcześniej. Działa tak samo z tą przewagą, że jest lepiej izolowany i szybciej się nagrzewa oraz utrzymuje zadaną, nawet wysoka temperaturę.

Co można wykonać w tym urządzeni? Przede wszystkim wszelkiego rodzaju mięsiwa tzw. szarpane. To już klasyka wykorzystania takiego urządzenia. Szczególnie w USA. W internecie jest mnóstwo przepisów z tego typu wyrobami, czyli pulled pork.

Można tak również przygotować mięso drobiowe oraz uwędzić na gorąco rybę na obiad. Pomysłów można zastosować wiele wykorzystując wędzenie i pieczenie mięsa jednocześnie.

Tu kilka moich wyrobów BBQ