Nadziewana kapusta – Rosja
Tradycyjne danie rosyjskie – odpowiednik naszych gołąbków. Każda polska gospodyni ma swoje recepturę na gołąbki, z przepisem na nadziewana kapustę jest podobnie: należy znaleźć swój smak i recepturę. Podana tutaj jest tylko przykładem, jak można to zrobić.
Oryginalny przepis mówi i zastosowaniu: grzybów, ryżu warzyw i kurczaka.
Ja zamiast kurczaka użyłam mięsa wieprzowego.
Składniki:
– średniej wielkości główka kapusty ok.: 1,2 kg – zwykła nie pekińska, np.: kamienna głowa (nie może być zbyt twarda, bo liście będą się rozrywać)
– ok. 1 -1, 2kg karkówki wieprzowej
– 2 średnie cebule,
– 1duża marchew,
– 1 pietruszka (posiekana natka lub może być korzeń)
– (ryż pominęłam, bo nie jest lubiany, jako dodatek do mięs przez domowników)
– 1 jajko,
– sól, pieprz, inne przyprawy np.; czosnek, papryka – do smaku
– olej rzepakowy do smażenia warzyw
– 1 – 2 łyżki kwaśnej śmietany i trochę bułki tartej do posmarowania głowy kapuścianej przed pieczeniem
Przygotowanie:
Kapustę należy sparzyć tak, aby liście łatwo schodziły warstwami, ale nie były zbyt miękkie.
Każdy zapewne ma na to swój, ja wbijam widelec w głąb kapuściany i głowę wkładam do wrzątku. Po ok. 2-3 min. wyciągam na tacę, zdejmuję kilka wierzchnich liści i znów głowę wkładam do wrzątku i cały proces powtarzam… Należy przy tym uważać, aby się nie poparzyć, bo widelec lubi czasem sobie się wyśliznąć. Wszystkie liście (albo prawie wszystkie są potrzebne). Obrane miękkie liście ułożyć w stos poczynając od największych do najmniejszych (najmniejsze na górze ;)).
Przygotować farsz: cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić na oleju, dodać pokrojoną drobno marchewkę i smażyć wszystko razem przez kolejne 2 – 3 minuty. Zestawić z ognia do ostudzenie.
Mięso przepuścić przez maszynkę (można dodać sparzone grzyby suszone lub świeże). Mięso wymieszać z cebulą i pozostałymi składnikami (ugotowanym ryżem, jeśli ktoś dodaje), posiekana natka pietruszki. Wszystko doprawić do smaku solą i pieprzem. Wszystko dobrze wyrobić, konsystencja powinna być lekko kleista.
Naczynie żaroodporne posmarować masłem i posypać bułką tartą. W naczyniu należy ułożyć środek kapusty (pozbawiony głąba). Na liście (poczynając od najmniejszych) nakładać farsz i składać ponownie kapustę w głowę – dość ścisło, żeby się nie rozpadłą.
Ostatnie 2-3 liście pozostawić bez farszu.
Całą kapuchę posmarować po wierzchu kwaśną śmietaną i posypać bułką tartą.
Piec w temp. 180° przez 1h 15min – 1h 30min ( w zależności od wielkości głowy). Jeśli z wierzchu zacznie się przypiekać, przykryć folia aluminiową. Można podawać na gorąco i jako zimną przystawkę. Miła i smaczna alternatywa gołąbków.
Smacznego!