Smash burger

Składniki:

– wołowina

– bułki na hamburgery

– sos majonezowy domowy

– ketchup bbq

– ser chedar

– cebula

– masło czosnkowe

Najpierw przygotowujemy mięso na burgery. Mięso wołowe z mięsnej sztuki, a nie krowy co już mleka nie daje, bo to nie to samo rozdrabniamy na sitku 4-5mm. Jeśli mięso jest wystarczająco poprzerastane tłuszczem to więcej nic nie trzeba. Jeśli jest chude (ja miałem karkówkę z młodego byka) dodajemy 10-15% podgardla. Podgardle pozbawiamy gruczołów i również rozdrabniamy na sitku 4-5mm. Mieszamy dwa rodzaje mięsa i po uzyskaniu kleistości przygotowujemy kulki o wadze około 80g. Na jeden hamburger potrzebujemy dwie takie kulki mięsa, czyli około 160g mięsa.

Wcześniej musimy przygotować bułki na burgery wg. ulubionego przepisu lub z naszego na burgery. Bułki na burgery

Bułki przecinamy na pół i smarujemy masłem czosnkowym lub olejem. Cebulę kroimy w cieniutkie piórka.

Grill rozgrzewamy do 250 stopni. Powinna być na nim płyta żeliwna do smażenia burgerów i ruszt do opiekania bułek.

Na rozgrzaną płytę układamy dwie kulki mięsa i rozgniatamy je praską do burgerów, lub innym narzędziem, np. łopatką do grilla. Rozgnieciony burger jest cienki i ma do 5mm. Posypujemy do solą i pieprzem oraz cebulą , którą wgniatamy w mięso. Smażymy na płycie 1,5minuty i odwracamy cebulą do dołu. Kładziemy na burger plaster sera i smażymy do skarmelizowania cebulki. W między czasie układamy na ruszcie bułki przekrojona stroną do dołu i zapiekamy, następnie przenosimy na półkę do podgrzewania.

Teraz składamy smashburgera.

Na połówkę bułki dajemy sos majonezowy, na to układamy dwa gotowe burgery z serem jeden na drugi, polewamy sosem majonezowym lub ketchupem bbq. Kładziemy druga połówkę grillowanej bułki i gotowe !

Smacznego!