Wędzarnia nr 7

Wędzarnia Booxasmoker

Moja nowa wędzarnia od Booxasmoker !

Trochę inna wędzarnia skrzynkowa. Połączenie drewna z elektryką, a nawet elektroniką.

Skrzynka drewniana grube ścianki z ociepleniem, na kółkach i baaardzo ciążka. Ponad 80kg wagi to może być minus, ale za to jest solidna. Niestety trzeba z dwóch chłopa do zdjęcia jej z palety.

Solidnie opakowana. Wewnątrz akcesoria

Kratka do wędzenia w zestawie

Haki do mięsa i ryb też

Kije wędzarnicze oraz unoszony dach

Do tego centrum dowodzenia, czyli sterownia

Mamy tu włącznik zasilania, sterownik temperatury, włącznik grzałki oraz dmuchawy do osuszania wędlin, a także pokrętło do sterowania siłą nadmuchu pompki generatora dymu DYMBOX.

Takie połączenie nowoczesności z tradycją.

Z tyłu mamy wylot dymu, otwory z regulacją, której nie ma potrzeby używać.

a wewnątrz grzałki, deflektor oraz czujnik temp i zabezpieczenie przeciw pożarowe!

W dnie jest otwór, wylot dmuchawy, a od podłogą wentylator oraz pompka Dymboxa.

Opis ze strony producenta:

  • Drewniana konstrukcja.
    Podwójne ściany z suszonego drewna, łączonego metodą na tzw. pióro. Wpust z wewnętrzną izolacją termiczną.
  • Wyposażona w grzałkę elektryczną.Wymaganą temperaturę w komorze wędzarni osiągamy dzięki zainstalowanej grzałce elektrycznej o mocy 2000 W, sterowanej cyfrowym regulatorem temperatury z algorytmem PID. Żądaną temperaturę sterownik utrzymuje z dokładnością do 1°C. Maksymalna temperatura komory wędzarniczej ograniczona jest elektronicznie do 100°C. Wędzarnia posiada zabezpieczenie, które w przypadku osiągnięcia temperatury komory 200°C w pobliżu grzałki rozłączy zasilanie uniemożliwiając powstanie pożaru.
  •  Zawiera wysokiej klasy generator dymu firmy DYMBOX.
    Naturalny dym uzyskujemy za pomocą generatora dymu wytworzonego z grubościennej stali nierdzewnej, paląc zrębki wędzarnicze.
Wędzarnia
 
Osuszanie:
– włączamy zasilanie, następnie dmuchawę, warto też unieść daszek i jeśli trzeba włączyć grzałkę po ustawieniu jej na 40st.
Po osuszeniu wędzimy, czyli jeśli jest potrzeba włączamy grzałkę i zadajemy żądaną temperaturę, podpalamy zasypanego zrębkami dymboxa do którego wchodzą dwa litrowe kubki zrębek.
Otwór do zapalenia zrębków
Wędzimy do uzyskania żądanej barwy
Przed wędzeniem
Po wędzeniu
W trakcie włożyłem słoninę i ser żółty oraz twarogowy 🙂
Jeśli pieczemy to podnosimy temperaturę na sterowniku do 85-90 stopni i uzyskujemy taki efekt
 
Przed wędzeniem
po pieczeniu
jeszcze gorące 🙂
Warto na dno wędzarni położyć folię, ale nie z tyłu. Tam jest czujnik wrażliwy na zwarcie i jeśli dotkniemy folią zrobimy jego zwarcie i musimy szukać nowego, a wędzarnia będzie grzała na max.
Warto też z folii zrobić jednorazowy pojemnik na skropliny z Dymboxa

Wrażenia:Pozytywne, duża komora, łatwo się wędzi, czasem zrąbki potrafią się zawiesić, ale wystarczy uderzyć w dymboxa i opadną. Na jedno wędzenie zużywam 2-4l zrębków. Smak wędlin bdb. Raczej trudno tu coś zepsuć, chociaż jak ktoś chce to da radę 😉 Co bym zmienił? Kije na okrągłe z drewna liściastego. Wykonałem sobie też pręty 3mm z drutu nierdzewnego do wędzenia ryb, suszenia owoców i mięsa oraz zamocowałem na bokach uchwyty ułatwiające transport. Teraz czas na test zimowe, ale na to trzeba poczekać 🙂

To kolejne udane wędzenia w wędzarni Wojtka.

Smacznego i udanych wyrobów