Ciasto drożdżowe z serem i śliwkami

Ciasto drożdżowe z serem i śliwkami (na formę okrągłą o średnicy 24 lub 26 cm)

Ciasto drożdżowe:

Zaczyn:

– 150 ml mleka
– 1 łyżeczka suchych drożdży lub 20 g świeżych (preferuję świeże)
– 1 łyżeczka cukru
– ok. 180 g mąki

Ciasto właściwe:

– cały zaczyn

– 1 jajko
– 2 łyżki. łyżki oleju roślinnego
– 4 łyżki. łyżki cukru
– ¼ łyżeczki soli
– 2 łyżki wody
– około 300 g mąki

Nadzienie serowe:
– 400 g twarożku
– 4 łyżki cukru
– 2 łyżki mąki
– 1 białko (żółtko zostawić do posmarowania ciasta przed pieczeniem)

Dodatkowo: 4 – 5 dużych śliwek pokrojonych na ćwiartki (mogą być oczywiście jabłka najlepiej piękne czerwone i twarde)

PRZYGOTOWANIE:
Przygotować zaczyn i poczekać aż wyraźnie ruszy. Zagnieść drożdżowe ciasto z wymienionych składników. Stopniowo dodawać mąkę. Ciasto powinno być miękkie i elastyczne i  nie przyklejać się do rąk. Przełożyć ciasto do miski, przykryć folią i pozostawić w temperaturze pokojowej do podwojenia objętości.

Kiedy ciasto będzie prawie gotowe należy przygotować nadzienie twarogowe. Utrzeć twaróg z cukrem. Białko jajka ubić na sztywno i dodać do sera. Dodać mąkę. Ser należy przygotować w ostatniej chwili, tuż przed ułożeniem na ciasto, bo twarożek z cukrem ma tendencję do pęcznienia i będzie zbyt mokry.

Ciasto rozwałkować na prostokąt (grubości ok. 3 mm grubości). Pokroić na paski o szerokości około 15 cm. Środek każdego paska posypać lekko bułką tartą i położyć na nią ser.
Końce pasków smarować wodą, aby lepiej się posklejały. Serowe paski zwijać niezbyt ścisło w ślimak w przygotowanej i wysmarowanej formie do pieczenia aż do jej całkowitego wypełnienia. Ślimak układamy zaklejonym brzegiem do góry. Między zwijanymi częściami powinna być mała przestrzeń. Pokrojone śliwki powkładać między zwoje ślimaka, jeśli SA bardzo soczyste poprószyć lekko miąższ śliwek mąką ziemniaczaną. Ułożone w formie ciasto posmarować ciasto żółtkiem, rozbitym z małą ilością wody. Piec w temperaturze 180 ° C przez około 1 godzinę. Jeśli góra ciasta będzie się palić, przykryć folią. Studzić na kratce.