Chleb bez mąki

Składniki:

– siemię lniane 170 g

– pestki słonecznika 50 g

– babka lancetowata łuskana 30 g

–  nasiona chia 20 g

– sól ½ łyżeczki

– proszek do pieczenia 2 łyżeczki

– maślanka lub kefir 250 ml

– duże jaja 3 szt

Siemię lniane rozdrabniamy przy pomocy młynka do kawy lub blendera.

Nie muszą być super zmielone na mąkę. Raczej, jak mąka pełnoziarnista grubo mielona. Wszystkie suche składniki łączymy w misce.

Dodajemy całe jaja i szklankę maślanki. Wszystko dokładnie mieszamy najlepiej ręką. Powstała masa powinna być dość rzadka, ale nie taka żeby się przelewała przez dłonie. W razie potrzeby dolewamy maślanki lub wody. Pozostawiamy wymieszane ciasto na 10- 15 min w misce, aby nasiona wchłonęły wilgoć. 

Piekarnik nagrzewamy do temperatury 200 st.

Na blachę kładziemy papier do pieczenia i na nim formujemy bochenek chleba. Ciasto powinno być na tyle gęste, że nie powinno się rozpływać. Wstawiamy do nagrzanego piekarnika i zmniejszamy temperaturę do 180 st. Pieczemy 60 – 70 minut – góra/dół, bez termo obiegu.

Po upieczeniu chleb studzimy na kratce.

Kroimy po całkowitym wystudzeniu. Chleb dobrze się przechowuje i jest długo świeży. Nie należy przechowywać go w folii. Najlepiej przechowuje się w torebce papierowej w lodówce (z uwagi na użyte jajka i maślankę).

Chleb pieczony w domu, bez użycia mąki.

Ten rodzaj chleba nazywany jest chlebem bezmącznym i stał się dość popularny wśród osób stosujących dietę ketonową. Dieta ketonowa to dieta o niskiej zawartości węglowodanów i wysokiej zawartości tłuszczu, której celem jest wprowadzenie organizmu w stan ketozy, podczas którego spala tłuszcz w celu uzyskania energii zamiast węglowodanów. Chleb Keto wytwarzany jest ze składników o niskiej zawartości węglowodanów, takich jak mąka migdałowa, mąka kokosowa i babka płesznik