Wędzarnia Waldemara

Wędzarnia była budowana bez pośpiechu, etapami. Bez wcześniejszego projektowania, wymiarowania i przymiarek. W pierwszym roku wylałem płytę betonową 90cm X 90cm na głębokość szpadla, zbrojoną prętami stalowymi. Do betonu użyłem hydrouszczelniacza.

Komorę paleniska wymurowałem dużo później z cegły klinkierowej przy użyciu gotowej zaprawy oraz fugi dedykowanej do klinkieru. Rozmiar jak widać na zdjęciach to 3,5 X 3 cegły czyli około 90cm X 75cm. Wysokość to 8 cegieł około 55cm. Drzwiczki osadziłem na pierwszej warstwie cegieł, środek paleniska dla wyrównania poziomu i izolacji termicznej wyłożyłem cegłą pełną. Górę związałem wieńcem stropowym (tak to chyba można nazwać), odkładając na czas bliżej nieokreślony rozwiązanie kwestii stropów, deflektorów itp.

Komora wędzarnicza jak reszta improwizowana. Wysokość bez daszku 140cm. Konstrukcje z kantówki 3X4cm, obiłem deską podłogową sosnową 2,5cm. Przytwierdziłem za pomocą metalowych kołków rozporowych do paleniska (można na etapie betonowania wieńca czy stropu zakotwić mocowania). Kształt drzwi udziwniony ze względu na kształt drzwiczek paleniska. Co jakiś czas spotykałem się z opiniami, żeby nie umieszczać jednych i drugich drzwi na tym samym boku ze względów praktycznych. Ważniejszy był jednak dla mnie wygląd 😉 (osobiście nie odczuwam niedogodności wynikających z dokonanego wyboru). Dym uchodzi dwoma klapami dymnymi – regulacja płynna bez drabinek czy gwoździków dzięki dosyć ciasno spasowanym zawiasom.

Dach dwuspadowy odeskowałem boazerią sosnową i pokryłem gontem bitumicznym (dłuższa strona ma 210cm, krótsza 90) wykończyłem listwami czołowymi. W środku dołożyłem sufit. Między daszkiem a sufitem pozostawiłem przestrzeń powietrzną dla izolacji termicznej (ochrony gontu).  W planie jest jeszcze blat roboczy jak na szkicu ale to już chyba w przyszłym roku 😉

Większość materiałów kupiłem w marketach budowlanych, natomiast drzwiczki, zawiasy i zasuwy na portalu aukcyjnym (lepsza cena i ładniejsze wzory).

Koszty przybliżone:

drewno,wkręty,łączniki           780

drzwiczki                              150

cegła                                    160

zbrojenie                                40

cement                                  20

zaprawa                                50

fuga                                      20

gont                                      80

okucia                                  40

impregnat                             60

RAZEM:  1400zł

Serdeczne, WIELKIE podziękowania kol. Waldkowi_K za udostępnienie materiałów. Czuj dym