Makaron domowy beny

Makaron domowy beny

Składniki:

  • Mąka ok. 830 g (ilość zależy od wilgotności maki i wielkości jaj),
  • Woda ok. 130 ml,
  • 5 jaj,
  • 1,5 łyżeczki soli

Sposób przygotowania:

Z wymienionych składników należy zagnieść dość gęste, ale sprężyste i elastyczne ciasto. Zagniecione ciasto podzielić na kawałki, z każdego kawałka rozwałkować placek grubości ok. 2-3 mm. Oczywiście w czasie wałkowania stolnicę należy lekko podsypywać mąką, aby ciasto nie kleiło się do wałka. Rozwałkowany placek podsypać mąką i zwinąć w rulon, a następnie pokroić na małe kawałki (grubość zależ od tego, jaki makaron chcemy uzyskać).

Wodę zagotować, lekko posolić i dodać 3-4 łyżki oleju rzepakowego.  Pokrojony makaron wkładać porcjami na wrzątek i chwilę gotować (do wypłynięcia na wierzch). Wyjąc na sito i odcedzić. Nie należy hartować wodą, bo straci swój niepowtarzalny smak.

Z tej porcji wychodzi dość dużo makaronu i dlatego po wystudzeniu dziele go na porcje, pakuję do torebek foliowych (najlepiej próżniowo) i nadmiar mrożę na następny raz.

Uwaga! Pracę ułatwiają znacznie posiadane w domu maszyny, np.: ciasto na makaron świetnie zagniata automat do chleba lub robot kuchenny, a krojenie i wałkowanie można wykonać dzięki maszynce do robienia makaronu.

Tak wygląda w rosołku:

Smacznego

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

1 × 5 =